Polskie Towarzystwo Ziemiańskie - forum

Forum, wydarzenia, komentarze

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 15-05-15 17:12:40

kovalski71

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 15-05-15
Posty: 1
Punktów :   

odzyskiwanie dworku

Witam,
dość długo już Wojewoda rozpatruje sprawę zwrotu dworku wraz z kompleksem parkowym .   Jego propozycja jest następująca znaleźć świadka , który potwierdzi, że administrator nie zajmował w samym dworku pomieszczenia lub biura .  W moim przypadku administracją nie zajmował się żaden zatrudniony przez właścicieli pracownik.  Prawowity właściciel majątku zarządzał sam .  Czy znacie decyzje administracyjne wydawane w podobnych sytuacjach ?

Offline

 

#2 28-09-15 18:31:28

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

To bardzo ważne zeznanie, nawet wręcz decydujące, gdyż jeśli świadek zezna, że właściciel w salonie spotykał się z pracownikami i omawiał tam sprawy rolne, to dwór ma związek funkcjonalny z rolnictwem, i z mocy prawa jest przeznaczony na reformę rolną jako gospodarstwo.

Ja to bronię, że brak proporcji,  - kilka razy w roku właściciel spotyka się z pracownikami, a przez resztę roku prowadzi "próżniacze życie" kolekcjonując dzieła sztuki, śpiewając arie operowe, pisząc wiersze, więc co do zasady funkcje mieszkalne, nie rolnicze.
Ale należy zauważyć, ze problem "związku funkcjonalnego z rolnictwem" jest bardzo szeroko ujmowany, przykład: rolnik pojechał do miasta zapłacić podatek rolny, w miedzy czasie poszedł do knajpy i się upił, i złamał nogę, a to jest wypadek przy pracy w związku z produkcją rolną.

Ostatnio edytowany przez sigizm (08-10-15 03:43:55)

Offline

 

#3 05-12-15 20:44:09

 jerrus

Nowy użytkownik

Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 24-06-14
Posty: 8
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

Mój dziadek miał piękny drewniany dworek w Lisiogórze na Mazowszu. Po usunięciu dziadka i całej rodziny z majątku właścicielem domu został urząd gminy, który doprowadził dwór do całkowitej ruiny. Dziś są tam tylko fundamenty.
Kiedy próbowałem odkupić plac na którym stał dwór, Wójt gminy umył ręce, zorganizował spotkanie mieszkańców, którzy w głosowaniu nie zgodzili się na sprzedaż.

Offline

 

#4 05-12-15 22:07:32

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

jerrus napisał:

Kiedy próbowałem odkupić plac na którym stał dwór

Nie musi Szanowny Pan odkupywać swojej własności, wystarczy że złoży wniosek w urzędzie Wojewody Mazowieckiego wniosek o wydanie decyzji na podstawie par. 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z 6 września 1945 r. o wykonaniu reformy rolnej, że dwór z parkiem nie podlegał pod art. 2 ust. 1 lit e) powołanego dekretu, bo nie nie nadawał się na reformę rolną, bo to budynek mieszkalny był i park. Po uzyskani pozytywnej decyzji zgłasza się Pan do sądu wieczystoksięgowego z wnioskiem o wpisanie do księgi wieczystej tej nieruchomości jako właściciela.

Offline

 

#5 08-12-15 18:18:27

 jerrus

Nowy użytkownik

Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 24-06-14
Posty: 8
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

Dziękuję za radę, Spróbuje złożyć taki wniosek w Urzędzie Wojewódzkim. Podejrzewam, że wniosek musi mieć odpowiednią formę prawną. Czy są dostępne jakieś wzory takiego wniosku, czy musi to napisać prawnik?

Offline

 

#6 08-12-15 19:56:57

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

jerrus napisał:

Dziękuję za radę, Spróbuje złożyć taki wniosek w Urzędzie Wojewódzkim. Podejrzewam, że wniosek musi mieć odpowiednią formę prawną. Czy są dostępne jakieś wzory takiego wniosku, czy musi to napisać prawnik?

Oczywiście, wzór wniosku już napisałem, składa się go w formie dokumentu procesowego w urzędzie wojewody właściwym dla miejsca nieruchomości (data, nazwa urzędu, dokładny adres, podpis, nazwisko i adres osoby która ma prawo do tej nieruchomości z tytułu spadku, i treść wniosku jak poprzednio, należy zaznaczyć jako podstawę prawną wniosku par. 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej Dz.U. z 1945 r. Nr 10, poz. 51 - oczywiście także należy przeczytać te przepisy ). Wojewoda poprosi o dostarczenie następujących dokumentów: 1. zaświadczenie wydane przez sąd wieczystoksięgowy właściwy dla miejsca nieruchomości (sąd rejonowy), że nieruchomość (cały majątek) której właścicielem była Pański przodek została zajęta na podstawie art. 2, ust. 1 lit. e) dekretu PKWN z 6 września 1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej, 2. poświadczenie spadkowe, kto obecnie dziedziczy po ostatnim właścicielu, 3. należy jeszcze się zwrócić do wydziału geodezji starostwa powiatowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości o wydanie dowodów wedle treści par. 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej stwierdzających dokładny rozmiar nieruchomości (cały majątek) z uwzględnieniem użytków każdego rodzaju. Proszę się tym nie przerażać, bo choć potrwa to kilka miesięcy otrzyma Pan kopie dokumentów przechowywanych w ewidencji nieruchomości, a w przypadku braku, to urzędnik zbada treść księgi wieczystej, zrobi wypis, dołączy mapkę geodezyjną, koszta nie wysokie. i to wszystko (proszę zrobić dodatkowo poświadczone kopie, bo to cenna pamiątka rodzinna, ewentualnie będą potrzebne w przypadku ustawy reprywatyzacyjnej, oryginały zachować, a kopie dać urzędowi)  inne dokumenty organ administracyjny uzyska z urzędu- czas załatwienia sprawy w formie decyzji około pół roku może też dłużej, ja czekam cztery lata już, ale jeszcze procesy sądowe dochodzą, o ile ktoś mający interes prawny, np. wójt, nie odwoła się (decyzja administracyjna to coś podobnego do wyroku sądowego i podobna dalsza procedura). Jeśli właścicielem jest obecnie Skarb Państwa to prawomocna decyzją jest podstawą do wpisania Pana do KW jako właściciela, jeśli właścicielem jest osoba prywatna, to niestety przynależne jest tylko choć słuszne odszkodowanie.
pozdrowienia

Offline

 

#7 11-12-15 00:05:05

 jerrus

Nowy użytkownik

Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 24-06-14
Posty: 8
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Z tego co Pan pisze dla mnie udało się kiedyś skopiować z archiwum w Ostrołęce protokół przejęcia majątku, dokumentacja dostępna na stronie: 
http://www.mojalisiogora.w8w.pl/strona2.html
przeprowadziłem również sprawę spadkową,
została jeszcze sprawa w wydziale geodezji starostwa powiatowego, co wydaje się nie będzie problemem.
Niestety nie posiadam aktu własności, przeprowadzenie kwerendy wykazało że akta zostały zniszczone podczas działań wojennych.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Ostatnio edytowany przez jerrus (11-12-15 00:08:10)

Offline

 

#8 11-12-15 00:58:50

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

jerrus napisał:

Niestety nie posiadam aktu własności

Lisiogóra to powiat Przasnysz, tam jest Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych (http://www.przasnysz.sr.gov.pl/ ), który prowadzi archiwum ksiąg wieczystych, jest więc właściwy dla wydania zaświadczenia, że Pański przodek był właścicielem nieruchomości w Lisiogórze, która została zajęta na cele reformy rolnej na podstawie art. 2 ust. 1 lit e) dprr, i to będzie wystarczające, jako dowód prawa własności. Przy wniosku należy okazać dokument z poświadczeniem spadkowym najlepiej osobiście, bo to udowadnia tzw. interes prawny, bo zastępuje Pan byłego właściciela, dowód tożsamości też - sekretariat wyda dokument od ręki, oczywiście drobna opłata skarbowa.  Korespondencyjnie to dużo zachodu, zajmuje dużo czasu i trzeba dostarczać dokumenty udowadniające, że Pan właściwą osobą.
Niech weźmie Pan ze sobą aparat fotograficzny, który dobrze fotografuje dokumenty, bo w starej księdze wieczystej jest tam zarejestrowany kawał historii
Protokół przejęcia majątku też się przyda.
Pozdrowienia

Offline

 

#9 15-12-15 15:54:26

Elektrix

Nowy użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 09-12-15
Posty: 1
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

jerrus napisał:

Mój dziadek miał piękny drewniany dworek w Lisiogórze na Mazowszu. Po usunięciu dziadka i całej rodziny z majątku właścicielem domu został urząd gminy, który doprowadził dwór do całkowitej ruiny. Dziś są tam tylko fundamenty.
Kiedy próbowałem odkupić plac na którym stał dwór, Wójt gminy umył ręce, zorganizował spotkanie mieszkańców, którzy w głosowaniu nie zgodzili się na sprzedaż.

To samo niestety stało się z pięknym dworkiem mego pradziada. Byłem za granicą przez zbyt długi okres by niestety się tym interesować i po powrocie zastałem ruinę, a miałem informację, że mają być inwestycje. Jak mogę się starać o uzyskanie praw do ziemi i dworka? Przyznam szczerze, że nie było mnie 40 lat i w kwestiach polskiej biurokracji jestem daleko jak słońce od ziemi.

Offline

 

#10 16-12-15 14:45:18

sigizm

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-01-14
Posty: 10
Punktów :   

Re: odzyskiwanie dworku

Elektrix napisał:

Jak mogę się starać o uzyskanie praw do ziemi i dworka?

Zasady są takie:
jeśli nieruchomości jest zajęta na podstawie art. 2 ust. 1 lit e art. 2 ust. 1 lit e Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej Dz.U. 1944 nr 4 poz. 17. tekst wspólny Dz.U. 1945 nr 3 poz. 13 można złożyć do wojewody właściwego co do miejsca położenia tej nieruchomości wniosek o wydanie decyzji, że ta nieruchomość nie podlega pod powołany wyżej przepis. Wojewoda w procesie administracyjnym opartym na podstawie prawnej par. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej Dz.U. z 1945 r. Nr 10, poz. 51 zbada czy rzeczywiście ta nieruchomość została zajęta bez podstawy.
Po złożeniu pisma przewodniego-wniosku, Wojewoda poprosi o dołączenie następujących dokumentów: postanowienie spadkowe, gdzie będzie Pan wymieniony jako spadkobierca po ostatnim właścicielu, zaświadczenie z księgi wieczystej, gdzie jest wymieniony ostatni właściciel, i dowody stwierdzające dokładny obszar z wyszczególnieniem użytków każdego rodzaju. Na podstawie tych dokumentów Wojewoda przeprowadzi postępowanie dowodowe i wyda decyzję od której postanowień można się odwołać.

Współczesne orzecznictwo (w przeszukiwarce po bazie orzeczeń w oknie "symbol z opisem" należy wpisać cyfry "6290" i są dostępne orzeczenia w tej materii) wyklucza spod władzy dekretu wyłącznie dwory i parki, jako nie mające związku funkcjonalnego z rolnictwem i nienadające się na reformę rolną - jest to oczywiście problematyczne w tym względzie, że jak świadkowie zeznają, że w dworze był ośrodek zarządzania rolnictwem w gabinecie, zaś były właściciel dodatkowo spotykał się w salonie z pracownikami rolnymi  i przy okazji omawiał z nimi takie problemy, jak hodować trzodę chlewną, to wojewoda może stwierdzić, że dwór był związany z funkcjonalnie z produkcją rolną i orzec że dwór się nadawał na reformę rolną, i tym samym zajęcie było zasadne. A jak jeszcze się okaże, że dwór był mały i jak to w gospodarstwie bywa, otoczony zabudowaniami gospodarczym,  to trudno się obronić przed mocą prawną dekretu

Ostatnio edytowany przez sigizm (16-12-15 15:36:09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.magi-nation-super.pun.pl www.wyjazddoaustrii.pun.pl www.ndl.pun.pl www.gothicmulti.pun.pl www.asg-orzesze.pun.pl