Polskie Towarzystwo Ziemiańskie - forum

Forum, wydarzenia, komentarze

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 03-12-13 18:35:17

Spadkobierca

Użytkownik

Zarejestrowany: 03-12-13
Posty: 22
Punktów :   

Kiedy nam oddadzą ziemię?

W kierunku reprywatyzacji robiono już wiele, ale zrobiono niewiele ...
Czy rząd się boi? A może właśnie się nie boi.
Co ze zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej?
Czy sytuacja nie dojrzała do zgłoszenia do Trybunału Europejskiego?

Jakie mamy grupy nacisku na władzę?
Co robi poseł Suski?
Co robi Minister Łaszkiewicz z Kancelarii Prezydenta?
Przecież wyszli od nas!

Niby, coś się już działo. Komisja Państwo-Kościół, Ustawa Zabużańska,
może będzie załatwiona sprawa Dekretu Warszawskiego ...

Ale co z nami?
Rząd czeka, aż starzy pomrą, a młodzi zapomną?
Niedoczekanie wasze!

Ostatnio edytowany przez Spadkobierca (03-12-13 21:20:17)

Offline

 

#2 07-12-13 12:28:17

admin-ptz

Administrator

Zarejestrowany: 15-11-13
Posty: 17
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Dziękuję za zaaganżowanie na forum - potrzebujemy takich wypowiedzi.

Offline

 

#3 08-12-13 01:44:26

Towarzysz z Grodkowa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 08-12-13
Posty: 2
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Tylko ilu tak naprawdę z nas jest takich, którzy są skłonni faktycznie wrócić na wieś i cos dla niej robic mądrego? Albo po prostu na niej mieszkać?

Offline

 

#4 08-12-13 13:04:05

Spadkobierca

Użytkownik

Zarejestrowany: 03-12-13
Posty: 22
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Znajdą się i tacy, co chcą wrócić i zamieszkać.
Na ziemię, której ja jestem spadkobiercą, są chętni dzierżawcy. Działa tam spółka po PGR-owska, której jest obojętne, czy będzie płacić Skarbowi Państwa, czy prywatnemu właścicielowi.
Różne są sytuacje i możliwości ...

Ostatnio edytowany przez Spadkobierca (12-12-13 22:51:21)

Offline

 

#5 08-12-13 20:58:53

 Maciej W

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 04-12-13
Posty: 12
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Ja nie chcę wracać na wieś ani nie mam widoków na dzierżawę. Raczej nie dostanę w całości majątku dziadków. Może będzie realna otrzymania mienia zastępczego. Musimy to przemyśleć razem z siostrą  i kuzynowstwem ... Na razie nie ma realnej wizji szybkiej reprywatyzacji.

Offline

 

#6 08-12-13 21:42:19

Spadkobierca

Użytkownik

Zarejestrowany: 03-12-13
Posty: 22
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Powrócę do tego, o czym pisałem wczesniej. Nacisk na władzę. Czy ktoś z PTZ-u jest w kontakcie z politykami, którzy mogliby sprzyjać ziemianom? Czy cokolwiek o reprywatyzacji mówi się w kuluarach Sejmu? Czy raczej wszyscy się boją?

Czy PTZ ma szanse wystawienia swoich kandydatów do Parlamentu? Np. na listach jakiejś partii?

- - - -

Czytałem, że Pan Prezes Mańkowski ma wizję funduszu majątkowego. To jednak wydaje mi się totalną utopią. Udziały na GPW? Na Giełdzie trzeba umieć grać, a trzymanie akcji nie ma sensu, bo wszystko spada. W zarządzie takiego funduszu głos decydujący będą mieli Ziemianie czy politycy? Państwo utworzy fundusz - to Państwo będzie miało nad nim kontrolę. A Ziemianie, co będa mieli? Jakieś dywidendy, czy cokolwiek?

Czy na powstanie tego funduszu będą mieli wpływ szeregowi członkowie PTZ-u? Może ogłośmy jakieś referendum wewnętrzne, czy w ogóle chcemy takiego funduszu ... ?

Ostatnio edytowany przez Spadkobierca (12-12-13 22:52:52)

Offline

 

#7 11-12-13 15:45:02

 Maciej W

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 04-12-13
Posty: 12
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

No tak, znamy rożne fundusze ... Znamy jakieś szczegóły założeń tego funduszu ziemiańskiego? Z tego co wiem, Pan Prezes otacza tajemnicą szczegóły. Referendum ziemiańskie to jest jakieś rozwiązanie, ale musimy więcej wiedzieć, by nie dać się zmanipulować ...

Offline

 

#8 11-12-13 19:08:49

admin-ptz

Administrator

Zarejestrowany: 15-11-13
Posty: 17
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Z uwagi na wyraźną zmianę tematu sugerowalbym założenie nowego wątku. Nazwa tego wątku nie przyciągnie czytelników zainteresowanych tematem funduszu. Admin

Offline

 

#9 16-12-13 17:42:29

 Niezaangażowana

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 16-12-13
Posty: 6
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

A czy jest sens jakichkolwiek starań? Przez 20 lat nic nie zrobili ...
I chyba nie zrobią ... Rozkradną co jest do rozkradnięcia i pójdą sobie ...

Dziadkowie mieli piękny majątek na Lubelszczyźnie, ale nie mam sił ani motywacji,
by walczyć  o cokolwiek ... Jestem rozgoryczona i zniechęcona.

Pozdrawiam  - Beata

Offline

 

#10 16-12-13 23:25:12

Towarzysz z Grodkowa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 08-12-13
Posty: 2
Punktów :   

Re: Kiedy nam oddadzą ziemię?

Rozumiem Pani rozgoryczenie, z rodzinnych rozmów też to znam. Tyle tylko, że to jest postawa, która powoduje, że sami siebie skazujemy na "likwidację". Nie ma nas w świadomości społecznej, a jeśli jesteśmy to tylko jako "krwiopijcy" - to gdzieś pokutuje ciągle. Jeśli są możliwości, by nawet przy braku ustawy czy innych rozwiązań, odzyskiwać lub starac się o odszkodowanie, to należy to robić. Zadzwonił kiedyś pan do PTZ, że niemalże odkrył, jak coś nie z tej ziemi, że jako spadkobierca dziadków ma do odzyskania chyba dwór albo ziemie w ANR (już nie pamiętam). I zabrał się za to, bo uświadomił sobie, że kiedys jego dzieci czy wnuki zapytają go, dlaczego zostawił sprawy, czemu nie zadbał o dziedzictwo rodzinne. Wiem, że to może idealistyczne, ale jeśli chcemy przetrwać jako pewna grupa ludzi, to i w tych sprawach musimy być aktywni. A najlepiej zacząć (lub kontynuować, jeśli się zaczęło) kontakty ze społecznością lokalną w miejscu, gdzie był majątek. Tam na ogół szukają wzorców. I znajdują je w rodzinach ziemiańskich, pamiętają o zasługach itd. Jasne, że nie wszędzie tak jest, ale to działa: zarówno ze strony lokalnej społeczności, jak i rodzin ziemiańskich, jeśli te kontakty tam właśnie podtrzymują. reasumując, nie mogę się zgodzić z postawą bierności, nawet jeśli wynika ona z argumentó przez Panią postawionych.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ochroniakiutp.pun.pl www.aranzediscopolo.pun.pl www.mt1.pun.pl www.hwdpteam.pun.pl www.radiamuzykayeah.pun.pl